11 interesujących właściwości damiany

Szukasz naturalnego afrodyzjaku? Damiana to roślina, która słynie z tego, że wspomaga funkcje seksualne – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Oprócz tego łagodzi objawy lękowe, zmniejsza ból podczas menstruacji, a nawet pomaga w walce z otyłością. Korzyści z jej zażywania lub spożywania jest jednak dużo więcej.

Nazwa rośliny pochodzi od św. Damiana, aptekarza, który żył w czasach starożytności, a roślina wykorzystywana była jeszcze wcześniej, przez samych Majów oraz ludy indiańskie.

1. Damiana może łagodzić niepokój

Ze stresem i niepokojem musimy zmagać się niemal już od początku życia. Naukowcy udowodnili, że możemy złagodzić te stany właśnie przy pomocy damiany. Okazało się że działanie tej rośliny jest równie silne jak działanie diazepamu. Co więcej, jej przyjmowanie nie powoduje – w przeciwieństwie do leku – żadnych skutków ubocznych. Składnikiem, który odpowiada za te właściwości, jest apigenina (1). Warto zaznaczyć, że damiana jest adaptogenem, co oznacza, że pomaga ona przystosować się do różnych warunków w stresowych sytuacjach.

Warto pić herbatę z liści damiany szczególnie w okresie jesienno-zimowym, bowiem potrafi ona poprawiać nastrój. Zawarte w niej substancje obniżają napięcie nerwowe oraz łagodzą stany lękowe. Co więcej, okazują się przydatne również wówczas, gdy stres zaburza pracę układu trawiennego. Roślina podnosi także jakość snu i pomaga rozprawić się z bezsennością. 

Damiana poprawia także koncentrację i skutecznie pobudza do działania, dlatego docenią ją osoby uczące się oraz pracujące umysłowo. Doskonale sprawdzi się w przypadku przemęczenia wywołanego pracą fizyczną. Zawartym w niej składnikiem, który odpowiada za działanie wzmacniające jest tymol (2).

2. Roślina poprawia funkcje seksualne

Liście Damiana od dawna uchodzą za skuteczny afrodyzjak. Znacznie zwiększają one libido – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U panów przyczyniają się także do opóźnienia wytrysku, u kobiet z kolei – poprawiają apetyt na seks, zwłaszcza w okresie klimakterium. Dzięki temu, że roślina zwiększa ukrwienie narządów płciowych, zapewnia partnerom większą przyjemność seksualną (3, 4). Mówi się, że najlepiej zastosować ziele na 1,5 h przed stosunkiem.

Odpowiedzialne za poprawę funkcji seksualnych są głównie: flawonoidy, kofeina i arbutyna (5). Niektórzy naukowcy są zdania, że w osiągnięciu satysfakcji na tej płaszczyźnie pomaga najbardziej formuła złożona z damiany, L-argininy oraz dwóch rodzajów żeń-szenia i miłorzębu.

Dotychczas badania związane z właściwościami damiany jako afrodyzjaku przeprowadzano tylko na zwierzętach. Naukowcy dowiedli, że ziele to pomaga poprawić zachowania godowe. Co więcej, dawka 80 mg / kg wystarczyła do tego, aby poprawić u męskich osobników funkcje seksualne (6).

3. Damiana dobrze działa na męskie hormony

Podczas badania przeprowadzonego w 2008 r. okazało się, że u osób, którym podawano damianę, odnotowano zmniejszenie aktywności aromatazy, czyli enzymu, który przekształca testosteron w estrogen. Zbyt duża ilość estrogenów powoduje rozwój żeńskich cech u mężczyzn oraz ograniczenie stężenia w ich organizmie testosteronu.

Aby reprezentanci płci męskiej mogli cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym, powinni mieć w organizmie odpowiedni poziom tego hormonu. Może go jednak ubywać wraz z wiekiem, dlatego warto wówczas przyjmować damianę, która zapobiega temu zjawisku (7).

4. Liść Damiana jest przydatny podczas menopauzy i menstruacji

Wiele kobiet doświadcza różnych dolegliwości związanych z zaburzeniem równowagi hormonalnej. Jak się okazuje, przy pomocy liścia Damiana można złagodzić objawy menopauzy, menstruacji oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) (8).

Mieszkańcy Meksyku, w którym naturalnie rośnie ta roślina, dawniej zalecali napary z damiany wszystkim paniom, które zmagały się z bardzo intensywnym, nieregularnym lub bolesnym krwawieniem.

5. Roślina może pomóc w walce z otyłością

Otyłość i nadwaga to prawdziwa plaga naszych czasów, dlatego warto wiedzieć, jak z nią walczyć. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział około 50 osób z otyłością. Części z nich podano formułę, składającą się z: ostrokrzewu paragwajskiego, nasion paulinii guarany oraz samej damiany. Okazało się, że już po 10 dniach osoby te schudły średnio o 0,8 kg, a po 1,5 miesiąca – o ponad 1 kg (9). 

Na wywołany wyżej efekt wpłynęło m.in. to, że formuła ta pomagała utrzymać uczucie sytości przez długi czas (10).

Jak to jest możliwe? Przede wszystkim, dlatego że damiana ułatwia rozkład tłuszczów i węglowodanów, a tym samym – umożliwia ich lepsze przyswajanie. Prawdopodobnie przez to, że lepiej potrafi ona wykorzystać składniki pokarmowe, zmniejsza apetyt. Warto dodać, że substancje zawarte w roślinie pomagają także walczyć ze „złym” cholesterolem LDL, co również sprzyja walce z otyłością.

6. Damiana zapobiega cukrzycy

Spożywanie damiany jest rekomendowane wszystkim, którzy chcą uchronić się przed cukrzycą. A to dlatego, że roślina reguluje poziom glukozy we krwi. Co więcej, polecana jest on także osobom z cukrzycą typu 1 i 2, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań spowodowanych przez hiperglikemię. Wszystkie osoby chore na cukrzycę powinny jednak przedyskutować kwestię przyjmowania tej rośliny ze swoim lekarzem (11).

Badania dowiodły, że damiana obniża poziom glukozy u królików, u których podwyższone jej stężenie występowało przez pewien czas (12). Podobnie to wygląda w przypadku ludzi chorych na cukrzycę, roślina może regulować poziom glukozy we krwi zarówno przy cukrzycy typu 1, jak i typu 2 (13).

7. Liście Damiana pozytywnie wpływają na układ moczowy

Znajdujące się w liściach damiany substancje wyróżniają się właściwościami przeciwbakteryjnymi i moczopędnymi. To z kolei wpływa oczyszczająco na organizm, który może pozbyć się dzięki tym właściwościom szkodliwych toksyn oraz nadmiaru wody z organizmu.

Roślina usprawnia również pracę nerek  oraz przeciwdziała infekcjom dróg moczowych i pęcherza moczowego. Kluczowym składnikiem okazuje się tutaj arbutyna, która wpływa na organizm bakteriostatycznie. Warto dodać, że damiana wykazuje się także działaniem antyoksydacyjnym i ochrania nerki przed uszkodzeniami związanymi z działaniem wolnych rodników (14).

8. Damiana pomaga w problemach z układem trawiennym

Zmagasz się z problemami żołądka? Pod wpływem stresu miewasz problemy z niestrawnością? Jeśli tak, damiana może ci pomóc. Napary z liści tej rośliny powszechnie wykorzystuje się w przypadku rozstrojów żołądka, jak również w celu poprawy metabolizmu – także w warunkach stresowych. Przyczynia się ona również do usprawnienia funkcjonowania całego układu trawiennego. 

Damiana doprowada do szybszego rozkładu cukrów i tłuszczów oraz wchłaniania większej ilości składników odżywczych przez organizm. Wpływa na oczyszczanie przewodu żołądkowo-jelitowego, usuwając toksyny, które mogłyby skomplikować proces trawienia. Do tego przydaje się w przypadku biegunek i zaparć (15). Warto dodać, że roślina działa żółciopędnie i żółciotwórczo, a także pomaga w przy uporczywych gazach.

9. Ziele może zwalczać infekcje

Damiana od dawna wykorzystywana jest w medycynie ludowej do leczenia chorób zapalnych oraz infekcji (8). Naukowcy dowiedli, że może być ona przydatna w leczeniu zapalenia ucha oraz zapalenia nerek. Niektórzy wykorzystują ją jako środek wykrztuśny, który udrażnia drogi oddechowe.

Za takie właściwości damiany odpowiada pinocembryna, jeden z najważniejszych flawonoidów znajdujących się w damianie. Wykazuje się ona działaniem przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym. Do tego zwalcza wolne rodniki i profilaktycznie działa przeciwko rakowi (16).

10. Liście damiany łagodzą ból

Okazuje się, że liście damiany mogą złagodzić bóle oraz liczne objawy nie tylko podczas miesiączki albo przed nią, ale także i w trakcie całego cyklu. Co więcej, roślina ta z powiedzeniem łagodzi bóle wywołane również przy przez inne czynniki, np. bóle głowy, brzucha i mięśni. Pomaga także przy „zakwasach„. Jej działanie przebadano na myszach, u których tolerancja bólu była taka, jak w przypadku morfiny (17).

11. Roślina ma właściwości przeciwutleniające

Wolne rodniki to cząsteczki które naturalnie przebywają w organizmie człowieka. Kiedy ich ilość jest prawidłowa, nic złego się nie dzieje. Pod wpływem różnych toksyn, stresów oraz niewielkiej ilości snu ich ilość znacznie się zwiększa i przyczynia się do wyrządzania wielu szkód.

Przykładowo, wolne rodniki negatywnie wpływają na strukturę DNA, uszkadzają też naczynia krwionośne. Jak się okazuje, damiana skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników i tym samym – zapobiega wielu uszkodzeniom (18).

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Odradza się przyjmowanie damiany kobietom w ciąży, ponieważ nie wiadomo, czy nie doprowadzi ona do poronienia. Nie powinny zażywać jej również matki karmiące piersią, gdyż damiana może obniżać poziom estrogenu (19). Co więcej, nie powinny zażywać jej również i dzieci. Raczej odradza się spożywanie tego ziela osobom z chorobami psychicznymi, chorobą Alzheimera czy też chorobą Parkinsona.

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, hipoglikemią lub niedawno miałeś operację, przedyskutuj przyjmowanie damiany ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że nie powinno łączyć się tego zioła z lekami przeciwbólowymi czy też preparatami zawierającymi progesteron.

Dotychczas naukowcy nie zbadali tanin oraz fenoli zawartych w roślinie, jednak podejrzewa się, że utrudniają one wchłanianie żelaza. Dlatego też osoby z niedoborem tego pierwiastka w organizmie oraz anemią powinny również uważać.

Ze względu na to, że damiana może obniżać poziom cukru we krwi, cukrzycy także powinni o jej ewentualnym stosowaniu porozmawiać z lekarzem (20).

Zbyt wysokie dawki damiany mogą przynieść niepożądane skutki uboczne, takie jak:

  • zmiana poziomu cukru we krwi, 
  • hipoglikemia,
  • drgawki,
  • bezsenność,
  • zmiany nastroju..


Artykuł ma charakter informacyjny. Jest obiektywną analizą aktualnych badań naukowych, zgodnych z metodologią EBM. Nie stanowi jednak diagnozy ani porady medycznej. Leczeniem może zajmować się tylko Twój lekarz prowadzący.Autor: lek. stom. Marek Skoczylas