6 korzyści stosowania liposomalnej witaminy C

Witamina C to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety. Jednym z kryteriów wyboru suplementów z witaminą C jest ich biodostępność, bezpośrednio rzutująca na ich skuteczność. Innowacyjną formą suplementu jest liposomalna witamina C, które wyróżnia się wyjątkową postacią i biodostępnością dla komórek organizmu.

Tradycyjne suplementy przyjmowane drogą doustną poddawane są w żołądku i jelitach działaniu enzymów trawiennych. Dzięki temu mogą zostać wchłonięte z przewodu pokarmowego – jednak często w zubożonej formie. Natomiast liposomalna witamina C to substancja aktywna otoczona otoczką liposomalną, czyli strukturą fosfolipidową.

Czym jest liposomalna witamina C?

Tradycyjna witamina C w tabletkach zawiera niekiedy wysokie dawki tego związku – rzędu kilkuset, a nawet 1000 mg. Jednak nie oznacza to, ze właśnie taka dawka witaminy C zostanie wykorzystana przez organizm. Wiele zależy bowiem od stopnia wchłaniania witaminy C z przewodu pokarmowego – a ten jest stosunkowo niski w przypadku suplementów z witaminą C.

Związek ten wchłaniany jest w niewielkim stopniu, a pozostała część witaminy C wydalana jest z organizmu. Problem ograniczonej biodostępności witaminy C dostarczanej z suplementami diety rozwiązać może wykorzystanie technologii liposomalnej. Dzięki temu możliwa jest nawet znacznie wyższa przyswajalność substancji czynnej (1).

Doustne podanie tych samych dawek witaminy C dostarczonych w tradycyjnej tabletce oraz w postaci liposomalnej skutkowało uzyskaniem wyższego poziomu witaminy C we krwi w przypadku suplementacji liposomalnej (2).

Technologia enkapsulacji liposomalnej polega na zabezpieczeniu substancji aktywnej suplementu otoczką z fosfolipidów. Te naturalnie występujące w organizmie substancje tłuszczowe budują wszystkie błony komórkowe, zatem zabezpieczone otoczką fosfolipidową składniki czynne mogą przenikać bezpośrednio do komórek docelowych.

Ominięty zostaje natomiast efekt trawienia w układzie pokarmowym – liposomy odporne są na działanie enzymów trawiennych i wchłaniają się przez ściany jelit bezpośrednio do krwiobiegu. Substancje aktywne nie są także poddawane natychmiastowemu metabolizmowi w wątrobie, jak ma to miejsce w przypadku leków trawionych, zapobiega to zmniejszeniu stężenia aktywnej substancji i jej inaktywującym przemianom (3).

Tak wybitną bioprzyswajalnością oraz efektywnym działaniem cechują się m. in. suplementy liposomalne dostarczające niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania komórek antyutleniaczy, takich jak witamina C. Chronią one przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – reaktywnych form tlenu odpowiedzialnych za procesy starzenia oraz wiele procesów chorobowych.

Z racji swojej wysokiej reaktywności, antyutleniacze dostarczane być powinny właśnie pod postacią suplementów liposomalnych. W ciągu kilku minut od spożycia dotrą w nienaruszonej formie do komórek docelowych i rozpoczną swe ochronne działanie (4).

1.Witamina C liposomalna chroni skórę przed promieniowaniem UV

Powszechnie znany jest negatywny wpływ ekspozycji skóry na słońce. Promieniowanie UV generuje szereg niekorzystnych zmian w skórze, w tym zanik lipidowego płaszcza ochronnego, degradację włókien kolagenowych i elastynowych, powstanie przebarwień, a także uszkodzenia DNA i rozwój raka skóry (5).

Liposomalna witamina C – jako skuteczny antyoksydant – minimalizuje takie negatywne oddziaływanie promieniowania słonecznego na skórę. Skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV zapewnia liposomalna witamina C aplikowana na skórę. Zastosowanie takiej postaci witaminy C zapewnia penetrację witaminy C w głąb skóry, co możliwe jest dzięki wykorzystaniu lipidowego nośnika (6).

Ponadto liposomalna witamina C działa dłużej, gdyż jest bardziej stabilna – a to zapewnia skuteczniejszą ochronę. Wykazano m. in., iż u zwierząt poddanych długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV, enkapsulacja takich antyoksydantów jak witamina C, A oraz E w liposomach zapewnia ochronę przed ostrym i przewlekłym uszkodzeniem skóry spowodowanym promieniowaniem UV.

A co najważniejsze – zastosowanie tych liposomów prowadziło do zredukowania poziomu markerów nowotworowych, co może świadczyć o potencjalnym zastosowaniu liposomalnej witaminy C jako elementu profilaktyki raka skóry (7).

2. Witamina C liposomalna ogranicza hiperpigmentację skóry

Jednymi z najczęstszych zmian skórnych są przebarwienia, które mogą powstać pod wpływem działania rozmaitych czynników. Melasma to przebarwienia generowane promieniowaniem UV, stosowaniem niektórych leków czy zaburzeniami hormonalnymi (8).

W leczeniu melasmy i innych przebarwień (np. pozapalnych) skóry skuteczna okazuje się być witamina C, której aplikacja łączona jest z zabiegiem jonoforezy, czyli śródskórnego wprowadzenia związku aktywnego z pomocą prądu o stałym natężeniu. Dzięki temu uzyskiwana jest efektywna penetracja witaminy C w głąb skóry, co skutkuje zauważalną redukcją przebawień skóry (9).

Sposobem na zwiększenie penetracji witaminy C w głąb skóry, a zatem – jej biodostępności jest także wykorzystanie nanosomów. Podobnie jak w przypadku liposomalnej witaminy C, także wykorzystanie nanosomów, czyli nośników o jeszcze mniejszej średnicy zapewnia skuteczne leczenie zmian hiperpigmentacyjnych o charakterze melasmy (10).

3. Witamina C liposomalna może spowalniać starzenie się skóry

Zastosowanie liposomalnej witaminy C miejscowo na skórę zapewnia wyższy stopień jej penetracji niż w przypadku tradycyjnej witaminy C. Ponadto postać liposomalna skutecznie oddziałuje na keranocyty i fibroblasty, pobudzając syntezę włókien kolagenowych oraz intensyfikując procesy regeneracji skóry. Dzięki takim właściwościom, liposomalna witamina C może być zastosowana w ramach profilaktyki starzenia się skóry (11).

4.Witamina C liposomalna wspomaga pracę serca i naczyń

Witamina C – jako silny antyoksydant – wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. Wpływ ten wynika z ograniczenia powstawania cząstek utlenionego cholesterolu LDL, a także poprawy funkcjonowania śródbłonka. Dzięki temu witamina C może ograniczyć rozwój zmian miażdżycowych (12).

Niedobór witaminy C związany jest z wyższą śmiertelnością spowodowaną chorobami serca. Nie dziwi zatem zainteresowanie wpływem witaminy C na ograniczenie stresu oksydacyjnego i jego konsekwencji. Aby wykazać aktywność antyoksydacyjną witaminy C liposomalnej, związek ten może być podany dożylnie. Umożliwia to osiągnięcie znacznie wyższego stężenia tego związku we krwi niż w przypadku doustnej drogi podania (13).

Zaś w celu odtworzenia warunków towarzyszących zawałowi serca czy udarowi mózgu – przeprowadzono symulację uszkodzenia reperfuzyjnego na ramieniu.  Zawałowi oraz udarowi mózgu towarzyszy miejscowe niedokrwienie tkanki i niewystarczające dotlenienie komórek. W celu poprawy stanu tkanki stosowana jest reperfuzja, czyli ponowne ukrwienie i dotlenienie tkanki.

Jeśli jednak terapii tej nie będzie towarzyszyć większe stężenie antyoksydantów we krwi – wówczas tlen może uszkodzić tkankę, co prowadzi do powstania uszkodzenia niedokrwienno – reperfuzyjnego. Dożylne podanie liposomalnej witaminy C może zapobiegać powstaniu uszkodzeń tkanek na drodze ich niedokrwienia i niedotlenienia – a to może okazać się skuteczną metodą na profilaktykę powikłań zawału serca czy udaru mózgu (14).

5. Witamina C liposomalna kontra nowotwory

Wiele mówi się o wykorzystaniu witaminy C jako uzupełnienia terapii onkologicznej – zwłaszcza stosując dożylne wlewy tej witaminy (15).

Zastosowanie witaminy C w terapii nowotworów może prowadzić do takich efektów jak zmniejszenie masy guza, wydłużenie czasu przeżycia oraz poprawa jakości życia chorych. Kolejną korzyścią jest minimalizowanie skutków ubocznych chemioterapii (16).

Pozajelitowe zastosowanie liposomalnej witaminy C in vitro oraz u zwierząt chorych na raka wykazało działanie cytotoksyczne witaminy C względem komórek nowotworowych. A co najważniejsze – zastosowanie liposomalnej witaminy C okazało się skuteczniejsze niż w przypadku terapii tradycyjną witaminą C (17).

6. Witamina C liposomalna wspomaga terapię leiszmaniozy

Leiszmanioza to choroba tropikalna wywołana przez pasożyta Leishmania. Z racji braku szczepionki na tą chorobę pasożytniczą, konieczne jest opracowanie skutecznej terapii. Powszechnie stosowaną formą leczenia jest wykorzystanie leków przeciwpasożytniczych, których stosowanie wiąże się z występowaniem licznych działań niepożądanych.

W badaniu na zwierzętach zainfekowanych leiszmaniozą wykazano, iż zastosowanie trójwartościowego amonu kapsułkowanego w liposomach jest skuteczniejsze, gdy połączone zostanie z jednoczesnym stosowaniem witaminy C. Witamina C redukowała toksyczność leku, zwłaszcza względem komórek wątroby i nerek (18).

Czy liposomalna witamina C jest dla każdego?

Ograniczenia dotyczące stosowania witaminy C liposomalnej są analogiczne do tych dotyczących suplementowania witaminy C w tradycyjnej postaci. Mowa przede wszystkim o większym ryzyku powstania kamieni nerkowych. Wpływ witaminy C na rozwój kamicy wynika najprawdopodobniej z generowania zwiększonego wydalania szczawianów wraz z moczem. Co ciekawe – większe ryzyko rozwoju kamieni nerkowych w efekcie suplementacji wykazano jedynie u mężczyzn.

W przypadku kobiet całkowita podaż witaminy C wraz z dietą i suplementami nie wpływa na wzrost ryzyka rozwoju kamieni nerkowych. Z kolei u mężczyzn wykazano, iż spożywanie powyżej 1000 mg witaminy C na dobę zwiększa występowanie kamieni nerkowych o 41% (19).

Dużo kontrowersji wzbudza wpływ suplementacji witaminy C na wzrost ryzyka raka piersi. Wykazano, iż suplementowanie witaminy C w okresie okołomenopauzalnym przez kobiety, których dieta już jest bogata w witaminę C, może zwiększać ryzyko rozwoju raka sutka (20).

Możliwe interakcje liposomalnej witaminy C z lekami

Suplementowanie witaminy C może wpływać na skuteczność stosowania innych preparatów. Jednym z nich jest miedź – witamina C jako silny antyutleniacz może neutralizować jony metalu. Jednoczesne stosowanie witaminy C i miedzi może skutkować zredukowaniem ochronnego wpływu witaminy C na organizm (21).

Kolejne możliwe interakcje dotyczą stosowania amfetaminy u osób cierpiących na ADHD – witamina C może znosić działanie tego leku (22).

Suplementowanie witaminy C może ponadto wpływać na poziom estrogenów, np. przyjmowanych w postaci doustnej antykoncepcji hormonalnej (23).

Suplementacja liposomalnej witaminy C

Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla osoby dorosłej to około 75 – 90 mg (24). Suplementy diety z liposomalną witaminą C dostarczają zazwyczaj około 100 – 300 mg witaminy C – i taka ilość może być przyjmowana bez obaw o przedawkowanie witaminy C.

Nadmiar tego rozpuszczalnego w wodzie związku jest bowiem usuwany z organizmu wraz z moczem. Ponadto bezpieczny górny limit spożycia witaminy C ustalono na 2000 mg (25).

Podsumowanie

Przewaga liposomalnej witaminy C nad tradycyjnymi suplementami w tabletkach czy w formie proszku wynika ponadto z czystości składu. Witamina C liposomalna jest bowiem suplementem diety jakości clean label, co oznacza, iż w jej składzie znaleźć mogą się wyłącznie naturalne składniki – witamina C, lipidowe komponenty liposomów oraz sterylnie czysta woda. Brak jest natomiast powszechnie występujących w innych suplementach diety dodatków, których wpływ na zdrowie nie zawsze został do końca poznany (26).

Mowa oczywiście o potencjalnie negatywnym oddziaływaniu na zdrowie. Dotyczy to m. in. syntetycznych barwników i aromatów, substancji wypełniających czy przeciwzbrylających. Stosowanie liposomalnej witaminy C jest zatem skuteczną i bezpieczną formą suplementowania tego związku, która przynieść może wiele korzyści dla zdrowia..Artykuł ma charakter informacyjny. Jest obiektywną analizą aktualnych badań naukowych, zgodnych z metodologią EBM. Nie stanowi jednak diagnozy ani porady medycznej. Leczeniem może zajmować się tylko Twój lekarz prowadzący.Autor: lek. stom. Marek Skoczylas