15 korzyści zdrowotnych imbiru, które zrobią na tobie wrażenie

O cudownych właściwościach imbiru można usłyszeć na każdym kroku. O jego działaniu opowiadają celebryci, a tak naprawdę odkryli je już dawno chińscy lekarze oraz specjaliści Ajurwedy. Jakie korzyści może zatem przynieść twojemu zdrowiu imbir? Jak się okazuje, ta wspaniała roślina sprawdza się nie tylko przy przeziębieniach. Dowiedz się więcej.

Imbir, czyli Zingiber officinale, to roślina, którą jeszcze kilka lat temu trudno było gdziekolwiek kupić. Obecnie nie ma już w Polsce tego problemu, dlatego też warto wykorzystać możliwości, jakie ona nam daje. Korzeń oraz kłącze imbiru wykorzystywane są w produkcji przypraw, a sama roślina występuje w wielu formach, np. świeżej czy suszonej, a także w postaci proszku. Wielu z nas korzysta również z soku oraz oleju imbirowego. Jakie są jej główne zalety? Przeczytaj sam.

1. Imbir pomaga w walce z rakiem

Zawarte w imbirze olejki eteryczne mają właściwości przeciwnowotworowe. Chodzi konkretnie o gingerol, którego możliwości udowodniono już na podstawie badań (1).

Znajdujące się w świeżym imbirze substancje hamują wzrost zmienionych chorobowo komórek – dotyczy to m.in. nowotworów kości oraz wątroby. Zabijają również komórki raka jajnika (2).

Ponadto, zawarte z imbirze antyoksydanty doprowadzają do tego, że komórki rakowe wykazują się słabszym działaniem (3).

Warto dodać, że imbir sprawia, iż komórki rakowe są mniej odporne na chemioterapię.

2. Imbir to doskonały lek na przeziębienie i inne infekcje

Imbir jest doskonałym sprzymierzeńcem podczas leczenia przeziębienia i grypy. Wyróżnia się on bowiem właściwościami bakteriobójczymi, antyseptycznymi i odkażającymi. Doskonale rozgrzewa, dlatego poleca się go podczas wyziębienia. Przy infekcjach i przeziębieniach najlepiej wypić przygotowany z niego napar. Nie bez powodu imbir jest również składnikiem plastrów oraz maści rozgrzewających. Okazuje się, że posiada on działanie silniejsze niż niektóre antybiotyki.

Rozgrzewające działanie imbiru polega również na wydzielaniu potu, który jest pomocny przy detoksykacji organizmu. Badacze zauważyli jednak również, że znajduje się w nim czynnik zwalczający bakterie, który może pomóc w zmaganiach z różnymi infekcjami. Jest to tzw. dermicydyna, substancja produkowana w gruczołach potowych, a następnie transportowana na powierzchnię skóry.

Skutecznie zabezpiecza ona organizm przed różnymi mikroorganizmami, w tym przed bakteriami E. coli i Staphylococcus aureus oraz grzybami, takimi jak Candida albicans (4).

3. Zingiber officinale poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego

Jeśli zmagasz się z różnymi problemami związanymi z układem pokarmowym oraz trawieniem, imbir pomoże również i tobie. Przede wszystkim, dzięki niemu, w prosty sposób możesz pozbyć się wzdęć.
W kłączu imbiru zawarty jest olejek, który pomaga przy zaburzeniach trawienia, stymuluje produkcję soku żołądkowego i śliny, wykazuje się również właściwościami rozkurczowymi i żółciopędnymi (5).

Warto dodać, że imbir posiada działanie kilkukrotnie silniejsze niż Lanzoprazol, czyli lek wykorzystywany w terapii choroby refluksowej przełyku (6).

Ponadto, imbir łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego i bierze udział w regeneracji wyścielającej go warstwy. Pomaga w przypadku wrzodów jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Co więcej, te same właściwości związane są z zapobieganiem nowotworu okrężnicy. Jest to możliwe dzięki zawartym w korzeniu imbiru cząsteczkom, które stymulują komórki do odbudowy.

Badacze z Atlanta Veterans Affairs Medical Center i Georgia State University zaobserwowali, że drobne molekuły były w stanie dotrzeć do jelita grubego oraz przeniknęły do komórek stanowiących wyściółkę przewodu pokarmowego.

Zahamowały one produkcję białek prozapalnych, wpływając jednocześnie na wytwarzanie większej ilości protein przeciwapalnych. Stymulowały one również jelita do regeneracji. Tajemnicą ich działania najpewniej były lipidy (np. kwas fosfatydowy) oraz inne związki chemiczne, jak np. 6-gingerol i 6-szogaol (7).

4. Imbir może pomóc w chorobach stawów

Ryzyko zapadnięcia na chorobę zwyrodnieniową stawów wzrasta wraz z wiekiem, jednak można je minimalizować właśnie przy pomocy imbiru. Do pewnego badania zaproszono ponad 260 pacjentów zmagających się z tym schorzeniem. Jak się okazało, imbir potrafił złagodzić jej objawy, a efekty widoczne były już po 6 tygodniach jego stosowania (8).

Warto dodać, imbir pomaga również w przypadku zapalenia stawów, łagodząc ból oraz wzmacniając kości (9).

Wspaniałe właściwości imbiru związane z leczeniem wyżej wymienionych chorób, związane są z gingerolem, który wykazuje się silnym działaniem przeciwzapalnym (10).

Jednocześnie powstrzymuje on aktywność cytokin u źródła, odpowiedzialnych za stany zapalne – dzięki temu nie mogą one oddziaływać na cały organizm (11).

5. Zingiber officinale łagodzi ból mięśni

Naukowcy wykazali, że imbir skutecznie łagodzi ból mięśni powstały w wyniku wysiłku fizycznego. Przykładowo, w trwającym 11 dni badaniu uczestniczyły dwie grupy ochotników. Jednej z nich podawano przez ten czas preparat z imbiru, drugiej natomiast – placebo.

W pewnym momencie badane osoby zostały poproszone o wykonywanie ćwiczeń. Pod koniec badania okazało się, że pierwsza grupa osób, która przyjmowała imbir, odczuwała ból mniejszy o 25% od tych z drugiej grupy. Ta informacja może okazać się przydatna np. dla biegaczy czy też entuzjastów fitnessu (12).

6. Roślina łagodzi bóle mestruacyjne

Podczas pewnego badania poproszono grupę kobiet o ocenę swoich bólów miesiączkowych w skali od 1 do 10. Następnie, części z nich podawano imbir, drugiej części – placebo. Jak się okazało, u kobiet spożywających imbir ból obniżył się z poziomu 7 do 5. Co więcej, przyjmując go w kolejnym miesiącu przez 4 dni, ból zmniejszył się do 3.

Okazało się, że wystarczy przyjmować niewielką ilość sproszkowanego imbiru 3 razy dziennie, przez 3 pierwsze dni menstruacji, aby znacznie złagodzić bóle miesiączkowe (13). Wyniki wskazują również na to, że spożywanie imbiru przynosi efekty podobne do zażywania ibuprofenu.

7. Imbir jest doskonały na nudności

Chyba każdy z nas zmagał się kiedyś z nudnościami. Co ciekawe, naukowcy dowiedli, że imbir może skutecznie je zwalczyć (14).

Dotyczy to zarówno dolegliwości występujących podczas ciąży, jak i tych pojawiających np. po zabiegu chirurgicznym (15).

Jeśli chodzi o samą ciążę, warto pamiętać o tym aby o ewentualnym spożywaniu imbiru porozmawiać z lekarzem – niektórzy twierdzą, że może on zwiększyć ryzyko poronienia, choć nie pojawiły się na ten temat żadne oficjalne badania.

8. Roślina pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi

Dobra wiadomość dla osób zmagających się z cukrzycą: imbir skutecznie obniża poziom glukozy we krwi i potwierdzają to liczne badania. Przykładowo, w jednym z nich podawano ponad 40 osobom chorym na cukrzycę typu 2 niewielką dawkę imbiru dziennie. Po pewnym czasie okazało się, że roślina ta obniżyła poziom glukozy we krwi u pacjentów na czczo o ponad 10 % (16).

9. Imbir obniża poziom cholesterolu

Do najważniejszych właściwości imbiru należy obniżanie poziomu „złego” cholesterolu LDL. W 2008 r. naukowcy dowiedli, że wystarczy przyjmować zaledwie 3 gramy sproszkowanego imbiru dziennie, przez około 40 dni, aby zauważyć znaczne zmniejszenie się jego stężenia (17). Jest to o tyle istotne, że wysokie stężenie cholesterolu LDL oznacza większe ryzyko występowania chorób serca.

10. Substancje z imbiru dobrze wpływają na wątrobę

W powietrzu, wodzie, glebie oraz żywności znajduje się kadm, którego zbyt wysokie stężenie prowadzi czasem do zatrucia. Imbir chroni przed tego typu dolegliwościami, hamując gromadzenie się pierwiastka w tym wątrobie (18).

Co więcej, sprawdza się on także przy gruźlicy, zapobiegając aktywności hepatoksyn, które źle wpływają na wątrobę (19).

Substancje zawarte w olejku rośliny przeciwdziałają także niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby (20).

11. Imbir reguluje ciśnienie krwi

Badania dowiodły, że imbir jest bardzo pomocny w regulowaniu ciśnienia krwi – należy go jednak przyjmować razem z przepisanymi lekami. Jak się okazuje, skutecznie rozszerza on naczynia krwionośne i tym samym usprawnia on krążenie, a zawarty w nim potas może dodatkowo obniżać ciśnienie (21, 22). Dzięki temu rekomenduje się go osobom ze schorzeniami tętnic i żył oraz z cukrzycą.

12. Zingiber officinale Imbir pomaga w odchudzaniu

Nie jest tajemnicą, że odpowiednia dieta pomaga w odchudzaniu. Jednym z cudownych składników, które mogą pomóc utracić zbędne kilogramy, jest właśnie imbir. W piśmie Metabolism naukowcy udowodnili, że woda z zawartością imbiru hamuje apetyt (23).

Co więcej, okazuje się również, że roślina ta ułatwia przyswajanie tłuszczów (24). Dzięki temu, że imbir rozgrzewa organizm, stymuluje również przy okazji układ trawienny. Co więcej, doskonale sprawdza się on w walce z cellulitem.

13. Roślina dobrze działa na skórę

Obecnie głośno jest o tzw. przeciwutleniaczach. To związki, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami, przyspieszającymi proces starzenia się i doprowadzającymi do rozkładu kolagenu. Właściwości antyoksydacyjne imbiru podtrzymują wytwarzanie kolagenu w skórze, dzięki czemu ta odwdzięcza się ładniejszym wyglądem – jest gładsza i bardziej elastyczna (25).

Co więcej, działanie przeciwzapalne imbiru powoduje złagodzenie objawów egzemy (26).

14. Imbir poprawia funkcje poznawcze

Choroby neurodegeneracyjne należą do grupy najcięższych obecnie schorzeń. Okazuje się, że imbir może hamować ich pojawianie się, zmniejszając stres oksydacyjny oraz stany zapalne. Chodzi tu przede wszystkim o chorobę Parkinsona i Alzheimera, a także o demencję.

Wraz z procesem starzenia się, pogorszeniu ulegają funkcje poznawcze. Dzięki regularnemu spożywaniu imbiru można zminimalizować ryzyko uszkodzenia mózgu i tym samym – zachować dobrą pamięć (27).

15. Roślina wpływa na libido

Imbir już od dawna uważany jest za afrodyzjak: pobudza ukrwienie narządów płciowych oraz zwiększa ochotę na seks. Wpływa również na wytwarzanie większej ilości hormonów oraz plemników.

Bardzo dobrze działa więc na potencję i płodność. Wystarczy spożywać kilka łyżeczek imbiru tygodniowo, aby zauważyć efekty związane ze zwiększonym libido (28)..Artykuł ma charakter informacyjny. Jest obiektywną analizą aktualnych badań naukowych, zgodnych z metodologią EBM. Nie stanowi jednak diagnozy ani porady medycznej. Leczeniem może zajmować się tylko Twój lekarz prowadzący.Autor: lek. stom. Marek Skoczylas